So značným oneskorením spôsobeným účasťou na rôznych pretekov, trochu hektickým obdobím v práci a inými úlohami sa mi akosi nedarilo písať články k jednotlivým udalostiam. Teraz počas prázdninového obdobia sa budem snažiť urýchlene dohnať všetky resty. A začnem článkom o pretekoch Európskeho pohára v presnej orientácii. Hlavný dôvodom organizovania, bolo otestovanie našich schopností pri organizovaní veľkých medzinárodných pretekov a to hlavne kvôli plánovaným Majstrovstvám Európy v Presnej Orientácii v roku 2018.
Prvé preteky sa konali na hrade Červený Kameň spolu s pretekmi SRJ „Pohár oslobodenia mesta Pezinok 2016“. Doobeda mohli pretekári absolvovať preteky na krátku trať a poobede šprint v samotnom areáli a v jeho okolí. A medzi týmito dvomi etapami aj samotný Európsky pohár. Využili sme synergický efekt pri príprave pretekov spolu s klubom orientačného behu Sokol Pezinok (mapy, zhromaždisko, atď.) a tak si pretekári mohli naplno vychutnať tento slnečný víkend pri absolvovaní rôznych typov orientačného behu.
Niektorý pretekári ukázali, že sú dobrý aj v klasickom orientačnom behu. Napríklad na krátkej trati v Elite bol Alessio Tenani (Taliansko) piaty, Guntar Mankus (Litva) dvanásty, Nick Barrable (Veľká Británia) trinásty, atď. Tereza Miklušová (Slovensko) vyhrala ženskú Elitu a Sarah-Jane Barrable (Veľká Británia) bola siedma. V šprinte v Elite Alessio Tenani skončil druhý a za ním na siedmom mieste Nick Barrable, štrnásty Tom Dobra, pätnásty Michele Cera (Taliansko), atď. Tereza Miklusová opäť vyhrala a Sarah-Jane Barrable bola tretia.
Samotné preteky v Presnej orientácii v disciplíne PreO sa konali v prestávke medzi spomínanými pretekmi. Vzhľadom k vhodnému termínu tesne pred Majstrovstvami Európy v Jeseníku v Českej republike sme videli prakticky celú európsku (vlasne aj svetovú) špičku.
Preteky dokončilo 128 pretekárov z 15 krajín. Na umiestnenie na stupňoch víťazov bolo treba ísť bezchybne. To sa podarilo len trom pretekárom, ktorý patrili do okruhu širších favoritov. A tak o výsledku rozhodovali dve časové kontroly. Na nich bol najrýchlejší a bez chýb Wahlgren Lennart zo Švédska, ktorý ich dokázal odpovedať za expresných sedem sekúnd, za ním už s jednou chybou bol Stålnacke Erik zo Švédska a tretí Horjan Zdenko z Chorvátska. Ďalších 21 pretekárov malo len jednu chybu, kde o výsledkoch rozhodovala hlavne veľmi ťažká 11 kontrola. Kvôli nej zostali tesne za stupňami štvrtý Tertsunen Ari z Fínska, ktorý sa stal našim IOF advisorom pre Majstrovstvá Európy 2018, piaty Huzan Peter z Veľkej Británie a šiesty Madella Remo z Talaianska. V kategórii Para bol najlepší Jansson Ola zo Švédska (celkovo na 27 mieste) a na druhom a treťom mieste Ukrajinci Vovk Vladyslav a Kulykova Iryna (celkovo 39. a 40. miesto).
Preteky boli zároveň aj Majstrovstvami Českej a Slovenskej republiky.
U našich susedov bolo poradie na stupňoch výsledkov nasledovné:
Open: 1. Forst Libor, 2. Kurfürst Pavel, 3. Locker Martin
Para: 1. Kosťová Jana, 2. Hůlka Bohuslav, 3. Špidlen Miroslav
Junior: 1. Locker Daniel, 2. Locker Tomáš, 3. Forst Antonín
Majstrovstvá Slovenska príjemne prekvapili novými tvárami. Novým Majstrom Slovenska sa stal Brüll Karol z domáceho klubu Sokol Pezinok.
Duhý bol Bednárik Martin z TJ Čingov Spišská Nová Ves a na treťom mieste Mikluš Marián z Rapidu Bratislava. Na štvrtom mieste naša zahraničná posila Tišljar Ivo, na piatom mieste reprezentant v klasickom orientačnom behu Piják Ondrej a na šiestom mieste Mižúr Šimon z nášho oddielu Farmaceut Bratislava.
Detailnejšie výsledky, mapy a riešenia môžete nájsť na našich stránkach.
V nedeľu sme sa presunuli do Borského Mikuláša kde sa konala disciplína TempO. Tentoraz už sme boli o dosť ďalej od klasických orieňťákov, ktorý mali zhromaždisko v Kučišdorfskej doline. Ale snažili sme sa vyjsť v ústrety všetkým záujemcom a tak sa niektoré mená z Presnej Orientácie objavili aj tu. V mužskej elite bol napríklad štvrtý Alessio Tenani, ktorý celkovo skončil na treťom mieste.
Oproti predošlému dňu sa výrazne zmenil terén. Z kameňov sa pretekári presunuli do plochého pieskového terénu z množstvom borovíc kde bolo treba riešiť hlavne vrstevnicové objekty. Favoriti nemali žiadny problém sa vysporiadať s touto zmenou, ale samozrejme vzhľadom k širokej špičke sa aj tu na stupňoch víťazov objavili nové mená. Jasne vyhrala Wiksell Marit zo Švédska, ktorý prišla len na túto disciplínu. Mala len dve chyby a celkový čas 213 sekúnd. Budúci Majster Európy Kurfürst Pavel z Českej republiky tu ukázal svoju výkonnosť celkovým časom 252 sekúnd (dve chyby) a skončil druhý. Na treťom mieste skončil včerajší víťaz Wahlgren Lennart zo Švédska z časom 255 sekúnd (tri chyby).
Ďalej nasledovali Kalousek Jiří z Českej republiky, Keresteš Krešo zo Slovinska a Jacobson Anna z Fínska.
Preteky boli zároveň aj Majstrovstvami Českej a Slovenskej republiky. U našich susedov bolo poradie na stupňoch výsledkov nasledovné:
Open: 1. Kurfürst Pavel, 2. Kalousek Jiří, 3. Kosťová Jana
Junior: 1. Locker Tomáš Locker , 2. Daniel, 3. Forst Antonín
Novým Majstrom Slovenska sa stala naša zahraničná posila Tišljar Ivo, druhý bol Mikluš Marián z Rapidu Bratislava a na treťom mieste naša ďalšia zahraničná posila Varnica Tomislav.
Na ďalších miestach Šimon Mižúr (FBA), Miklušová Tamara (RBA) a Petruchová Silvia (FBA).
Detailnejšie výsledky a riešenia môžete nájsť na našich stránkach.
A zamozrejme si môžete pozrieť aj nejaké fotky z celého víkendu.
Za obidva dni sa výsledky sčítali podobným štýlom ako sa rátajú štafety a celkové výsledky boli nasledovné:
1 Wahlgren Lennart Swedish TrailO team SWE
2 Kurfürst Pavel VSTJ FS Praha CZE
3 Stålnacke Erik Swedish TrailO team SWE
4 Kyrychenko Vitaliy Driada UKR
5 Horjan Zdenko OK Vihor CRO
6 Tenani Alessio Gruppo Sportivo Forestale ITA
V kategórii Para:
1 Jansson Ola Swedish TrailO team SWE
2 Kosťová Jana Sportovní klub vozíčkařů Praha CZE
3 Shmatov Pavel Russia National Team RUS
Väčšina pretekárov sa hneď po vyhlásení výsledkov začala presúvať na Majstrovstvá Európy a my sme začali baliť preteky. O našich úspechoch na Majstrovstvách Európy na ktoré sme išli až o deň neskoršie sa dozviete v ďalšom článku.
Po obidva dni prezentoval náš najmladší brat Peťo jeho nový program VirtualO na ktorý sa už moc tešíme.
Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým našim členom oddielu za pomoc pri organizovaní. Niektorých určite spoznáte aj na fotkách nižšie.
A tiež hlavne Bratislavskému samosprávnemu kraju za poskytnutie dotácie bez ktorej by sme nemohli zorganizovať tieto preteky.