Majstrovstvá sveta 2016 – Švédsko – máme zlato zo štafiet

Slovenská štafeta v zložení Marián Mikluš, Dušan Furucz a Ján Furucz získala zlaté medaily a titul Majstrov sveta.

Slovensko úspešne tvorilo históriu na ďalekom severe vo Švédsku na práve skončených Majstrovstvách sveta v Presnej Orientácii, ktoré boli súčasťou Majstrovstiev Sveta v Orientačnom behu v okolí miest Strömstad a Tanum. V novej disciplíne štafety, ktorá nahradila predchádzajúcu súťaž družstiev, sa slovenská štafeta v zložení Marián Mikluš, Dušan Furucz a Ján Furucz stala historicky prvým Majstrom Sveta v tejto disciplíne pred Portugalskom a Fínskom. Základ úspechu sa začal rodiť už na prvom úseku kde Marián Mikluš bezchybným výkonom v PreO časti a následne aj bezchybným absolvovaním časovej kontroly v čase 51 sekúnd dostal na prvé miesto. Dušan Furucz pokračoval v rovnakom výkone a najrýchlejšou časovou kontrolou na úseku (31 sekúnd – tretí najrýchlejší čas celkovo) vyhral tento úsek a jasne poistil vedenie Slovenska pred poslednou časťou. Ján Furucz už nepustil ponúknutú príležitosť z rúk a bezchybným výkonom v PreO časti tak ostal len náš a portugalský tím bez penalizácie v hlavnej časti trate Presnej Orientácie. Dokonca na časovej kontrole najrýchlejším časom dňa (20 sekúnd) navýšil vedenie Slovenska na konečných 91 sekúnd pred Portugalskom a 111 sekúnd pred Fínskom. Na švédskej náhornej planine Tolvmanstegen medzi veternými elektrárňami si tak mohli fanúšikovia orientačného behu z celého sveta vypočuť práve našu slovenskú hymnu.